Matka Tereza, vlastným menom Agnes Gonxhe Bojaxhiu, sa narodila 26. augusta 1910 v macedónskom Skopje. Neskôr sa stala zakladateľkou Kongregácia misionárok lásky so sídlom v Kalkate a laureátkou Nobelovej ceny za mier. 4. septembra 2016 bola pápežom Františkom vyhlásená za svätú. Toto je desiatka jej najsilnejších výrokov a odkazov.

[sociallocker]1. “Ak sa niekedy stanem svätou, isto budem svätcom ‘temnoty’. Neustále budem neprítomná v nebi, aby som zapaľovala svetlá tých, ktorí sú v temnote na Zemi.”

2. “Som všetko. Každá krajina ktorú milujem, som Božím dieťaťom, ktoré miluje ľudí.” (Odpovedala na otázku o svojej národnosti)

3. “Vidím niekoho zomierať, zodvihnem ho. Vidím niekoho hladovať, dám mu jedlo. Môže milovať a byť milovaný. Nepozerám na jeho farbu, nepozerám na jeho náboženstvo. Nepozerám na nič. Každá osoba, či je to hinduista, moslim, alebo budhista, je môj brat, moja sestra.”

5. “Láska začína doma, nejde o to, koľko toho urobíme, ale koľkú lásku vložíme do činov, čo konáme.”

6. “Vždy sa stretávajme s úsmevom, lebo úsmev je počiatkom lásky.”

7. “Bojíme sa budúcnosti, lebo mrháme dneškom.”

8. “Budúcnosť je v rukách Božích, dnes sa mi zdá oveľa ľahšie prijať to, lebo včerajšok je preč a zajtrajšok ešte neprišiel, mám len dnešok.”

9. “Boli sme stvorení pre väčšie veci, aby sme milovali a boli milovaní.”

10. “Nesúhlasím s veľkolepým spôsobom robenia vecí. Pre nás je podstatný jednotlivec.”

Zdroj: time.com | Foto: commons.wikimedia.org
[/sociallocker]