Je dobojované! TV Markíza zverejnila oficiálne výsledky volieb do Európskeho parlamentu 2019. Slováci sa tak dozvedeli, ktorí kandidáti jednotlivých politických strán sa prebojovali do Bruselu, kde budú pomáhať našej integrácii a zlepšeniu podmienok na život.

Voľby do Európskeho parlamentu prebiehali v priebehu posledných dní vo všetkých členských krajinách, pričom Slovensko dostalo svoju šancu vybrať si vhodného kandidáta v sobotu od siedmej rána do desiatej večera, kedy boli otvorené volebné miestnosti jednotlivých okrskov.

Momentálne sú už známe výsledky, ktoré mnohých prekvapili. Celková účasť bola vyššia ako po minulé roky a dosiahla vyše 20 %. Výrazne prekvapila mimoparlamentná strana PS a Spolu, ktoré získali prvenstvo s 20,11 percenta a v Europarlamente získajú štyri stoličky Michal Šimečka, Vladimír Bilčík, Michal Wiezik a Martin Hojsík.

Michal Šimečka z PS

S 15,72 percentami skončil Smer-SD, ktorý si vybojoval tri stoličky pre Moniku Beňovú, Miroslava Číža a Róberta Hajšela. ĽSNS získala 12,07 percenta a do Bruselu sa presunie Milan Uhrík s Miroslavom Radačovským. KDH presvedčila 9,69 percenta voličov a dve stoličky si obsadili Ivan Štefanec a Miriam Lexmann. S 9,62 percentami postúpila aj strana SaS s Eugenom Jurzycom a Luciou Nicholsonovou. Posledné skončilo OĽaNO s 5,25 percentami a prvým rómskym europoslancom Petrom Pollákom.

Monika Beňová zo Smer-SD
Milan Uhrík z ĽSNS
Ivan Štefanec z KDH
Lucia Nicholsonová z SaS
Peter Pollák z OĽaNO

Zdroj: tvnoviny.sk │ Foto: Facebook/Eurovoľby, Lucia Nicholsonová, Monika Beňová, Peter Pollák, Ivan Štefanec, Milan Uhrík – poslanec NR SR, Michal Šimečka Progresívne Slovensko, YouTube/Sme