Ja som telefonoval s ministrom financií a povedal som mu, že ak existuje dohoda o modernizácii slovenskej armády, ktorá má stáť obrovské peniaze, my sa nemôžeme pozerať na 17 alebo 20 miliónov eur, ktoré potrebujeme na výraznejšie zvýšenie príspevku na osobnú asistenciu,” vyjadril sa Róbert Fico.

 

Podľa jeho slov chce docieliť zvýšenie príspevku na osobnú starostlivosť. Pri tomto však rozhodne nekončí.

Na sociálnom výbore chcú poslanci strany Smer – SD predložiť návrh, ktorý by mal prehodnotiť aj výhrady organizácií pracujúcich s ŤZP voči právnej norme, a to konkrétne:

  • zvýšenie hodinovej sadzby za osobnú asistenciu, ktorá je momentálne 2,759 eur
  • odstránenie príjmových limitov pri osobnej asistencii a príspevku na opatrovanie a zvýšených výdavkoch
  • krátenie príspevku na opatrovanie v prípade, že dieťa navštevuje školu viac ako 20 hodín týždenne.

“Nepozerajme sa na to len ekonomicky, nepozerajme sa na to, aký majú príjem,“ vysvetľuje Fico.

Okrem spomenutých návrhov na zmenu sa poslanci rozhodli zasiahnúť aj do krátenia príspevkov vyplývajúceho zo zákona pre osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré sa vedia zamestnať.

Momentálne podľa zákona podlieha kráteniu príspevku na osobnú asistenciu každá osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá sa je schopná zamestnať a zarobiť viac ako predstavuje štvornásobok životného minima, a teda 797,92eur, čo by sa prostredníctvom tejto novely mohlo zmeniť.

Novela bola v stredu 9.5. posunutá do druhého čítania a o finálnom znení spolu s jej ďalšími úpravami budú poslanci rokovať počas júnovej schôdze parlamentu.

Zdroj: teraz.sk | Foto: Facebook