Len jeden deň po teroristickom útoku vo francúzskom Nice sa stala ďalšia tragédia v obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov. V piatok večer sa v Turecku začal vojenský prevrat, ktorý šokoval celý svet.

[sociallocker]Skupina dôstojníkov vo vyhlásení uviedla, že plne preberá moc v krajine, pričom chce opäť nastoliť v Turecku poriadok a demokraciu. Uzavreli obidva hlavné mosty v Istanbule a aj letisko, po meste premávajú tanky, lietajú stíhačky a vrtuľníky. V krajine malo byť niekoľko výbuchov a objavila sa aj streľba.

Noc v Turecku bola mimoriadne krvavá. Podľa predbežných informácii, ktoré priniesla BBC, pri útokoch zahynulo najmenej 90 ľudí a viac ako 1154 bolo zranených.

V noci mala otriasť Ataturkovým letiskom v Istanbule silná explózia v čase, kedy tam malo pristáť lietadlo s tureckým prezidentom. Okrem toho BBC uvádza, že v blízkosti parlamentu v Ankare bolo zaznamenaných niekoľko výbuchov.

https://twitter.com/Berniesanderss4/status/754102153375944704

Ministerstvo zahraničných vecí SR vydalo na svojej stránke stanovisko k aktuálnej situácii: “Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vzhľadom na pokus o vojenský prevrat v Turecku a zložitú a neprehľadnú situáciu v krajine neodporúča cestovať do Ankary a Istanbulu. Rezort diplomacie tiež odporúča občanom SR, aby počas svojho pobytu na celom území Turecka zachovali pokoj, nevychádzali z ubytovacích zariadení, nezapájali sa do verejných zhromaždení a akcií v uliciach miest – najmä v Ankare, Istanbule a správnych strediskách krajiny, obmedzili pohyb po krajine a striktne dodržiavali pokyny miestnych bezpečnostných zložiek. Situácia v tureckých prímorských letoviskách je pokojná a letisko v Antalyi a v Izmire je v prevádzke. Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Ankare a Generálny konzulát SR v Istanbule situáciu monitorujú a v prípade potreby budú upravovať zmenu cestovného odporúčania.”

V Turecku by sa malo zdržiavať vyše 1523 Slovákov, ktorí sa pred cestou registrovali. Ich počet však môže byť omnoho vyšší.

Situácia by už mala byť kľudnejšia a vláda tvrdí, že by mala mať prevrat pod kontrolou. Otvorené sú už aj niekoľké obchody a ľudia sa postupne vracajú do ulíc. Dnes by mala v Ankare zasadnúť mimoriadna parlamentná schôdza.

Zdroj: BBC.com | Foto: Twitter[/sociallocker]