V zahraničí lockdown zaberá, no u nás nie: Odborník vysvetlil dôvod!

Dátum:

Keď bol od 19. decembra 2020 vyhlásený na Slovensku tzv. lockdown, odborníci i politici si sľubovali výrazný pokles počtu nakazených i obetí ochorenia COVID-19. Prišlo však veľké sklamanie, keďže epidemiologická situácia sa ešte viac zhoršila.

Na Slovensku je momentálne vyhlásený lockdown, núdzový stav, zákaz vychádzania a ľudia musia zároveň dodržiavať protipandemické opatrenia. Mnohé z týchto nariadení sú zavedené aj v zahraničí a fungujú. Príkladom je Nemecko, Dánsko či Írsko. Ako je teda možné, že v našej krajine všetko zlyháva?

Analytik a bývalý šéf Inštitútu zdravotnej politiky Martin Smatana vysvetlil, prečo u nás lockdown nezaberá. Na porovnanie použil Veľkú Britániu, kde sú zavedené podobné opatrenia ako u nás. Od 4. januára je v Anglicku vyhlásený prísny lockdown, pričom počet nakazených klesol o takmer 80 % a mobilita ľudí sa prirodzene znížila o 65 %.

Na našom území však cestovanie ľudí ešte vzrástlo kvôli pravidelnému testovaniu. „Mobilita na Slovensku ale od polky januára opäť rastie, a to podľa Google, Apple či Waze dát. Premostenie masový skríning – nárast mobility – zmena správania ľudí s negatívnym testom – nárast prípadov je preto kľúčová hypotéza, prečo nám po začiatočnom úspechu prestal lockdown fungovať,“ oznámil odborník na sociálnej sieti. Zahraničné krajiny vrátane Veľkej Británie pravidelne vyhodnocujú všetky dáta a riadia sa radami odborníkov, ktoré však Igor Matovič v mnohých prípadoch na našom území odmieta.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Martin Smatana  |  Foto: FB/Martin Smatana, ourworldindata.org

Nikol S
Redaktorka zameraná predovšetkým na šoubiznis s cieľom nájsť tie najžhavejšie témy. Ponúknuť čitateľovi najčerstvejšie informácie je jej prioritou.

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Slovenská speváčka ŠOKUJE: Túto nechutnosť šíria o Emme Čaputovej!

Emma Čaputová, dcéra slovenskej prezidentky, sa v minulosti opakovane...

Ďalší ŠOK: NAKA obvinila známeho poslanca!

V politickom prostredí je opäť rušno. Národná kriminálna agentúra...

Odkiaľ zoberie Slovensko plyn? SPP podpísal NOVÚ zmluvu s…!

Slovenská vláda spoločne s ďalšími krajinami Európskej únie zvažuje,...

Zásah Matoviča do politických diskusií? Neuveríte, čo mu prekáža!

Igor Matovič sa svojimi kontroverznými nápadmi rozhodol poriadne rozvíriť...