Na pobreží nórskeho ostrova Sotra objavili mŕtvolu veľryby. Zoológovia pri bližšom skúmaní zistili, že veľryba uhynula nie celkom bežným spôsobom. Čo jej k tomu dopomohlo a prečo už pri pohľade na mŕtvolu bolo vidno, že má na tele len veľmi malé množstvo tuku, ktoré je práve pre tohto morského živočícha životne dôležitý? Prečo táto veľryba neumrela prirodzenou smrťou, ale dlhodobo trpela bolesťami? Budete šokovaní, keď zistíte, čo bolo príčinou smrti tohto nádherného morského cicavca!

Nie je všetko tak ako sa na prvý pohľad zdá. Zistili to i zoológovia, keď si pôvodne mysleli, že veľryba umrela prirodzenou smrťou. Bolo to však úplne inak. Pri hlbšom skúmaní a otvorení čriev ostali zarazení. Veľryba dlhodobo trpela a pociťovala kŕče, pretože mala v žalúdku viac ako 30 plastových tašiek, ktoré pre ňu boli nestráviteľné.

Doktor Tyrie Lislevand z univerzity v Bergene potvrdil, že jej črevá boli doslova zablokované plastom. To len potvrdzuje fakt o tom, koľko odpadu a to najmä plastového sa nachádza v moriach i oceánoch. Ak sa s plastom nezačne nič robiť, je celkom možné, že v roku 2050 bude v oceánoch plávať viac plastových tašiek ako rýb!

Čim skôr ľudstvo začne používať biologicky odbúrateľné plasty tým lepšie. Dá sa tak zachrániť veľké množstvo vodných živočíchov, ktoré už teraz masovo umierajú.

20 ročný mladík vie ako vyčistiť moria od plastu!

Mladý Holanďan Boyan Slat, dostal skutočne skvelý nápad ako vyčistiť moria a oceány od plastov. Boayan spolu s organizáciou Ocean Cleanclub Foundation, by chcel použiť morské prúdy, ktoré by poháňali 10 kilometrov dlhé plávky. Tie by zachytávali všetky nečistoty a oceány by sa tak zbavili za 10 rokov asi 70 miliónov kilogramov plastového odpadu, čo je asi 42% celkovej plochy svetového oceánu. Nuž ako vidíte všetko sa dá, keď sa naozaj chce! Držme mladíkovi palce, nech mu to vyjde a tiež priložme ruku k dielu!

Zdroj:dailymail.co.uk | Foto: pixabay.com