Návrh zákona o vyššom komforte pre tehotné ženy prešiel v Národnej rade prvým čítaním. Zo 130 poslancov návrh podporilo 75 z nich a v závislosti od toho bude naplánované aj jeho druhé čítanie. 

Návrh zákona o pomoci tehotným ženám posunuli poslanci NR SR do druhého čítania. Predĺžiť by sa mala lehota na rozmyslenie o podstúpení umelého potratu z pôvodných 48 hodín na 96 hodín. Pokiaľ teda matka ani plod nie sú v bezprostrednom ohrození, umelé ukončenie tehotenstva sa môže vykonať najskôr po uplynutí lehoty 96 hodín od odoslania hlásenia o poskytnutí informácií.

Taktiež by sa k osobitnému príspevku vo výške 3 170,14 € mali dostať ženy pri narodení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením. Takzvané kočíkovné by malo byť zavedené v plnej výške aj pre štvrté dieťa v rodine.

Poslanci z politických strán OĽaNO a Sme rodina majú taktiež ambíciu zriadiť núdzové bývanie pre tehotné matky po dobu gravidity až do troch rokov od pôrodu, ak majú dieťa v osobnej starostlivosti.

Ženy, ktoré sa rozhodnú pre utajený pôrod, by podľa nového návrhu mali mať vhodné podmienky na donosenie dieťaťa a nárok na nemocenské už od 21. týždňa tehotenstva. Jedna z predkladateliek novely zákona Anna Záborská tvrdí, že ukončenie tehotenstva je často spôsobené životnými okolnosťami matky. Tieto návrhy by podľa nej mohli priniesť riešenia.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj | Video: tvnoviny.sk | Foto: IG/parlamentsr