Potom, ako vláda Slovenskej republiky pristúpila k novým opatreniam v súvislosti s koronavírusom, minister práce, sociálnych vecí a rodiny informoval občanov aj o tom, ako mieni postupovať v prípade živnostníkov a zamestnancov.

V aktuálnej kritickej situácii má nová vláda plné ruky práce s mimoriadnymi opatreniami, ktoré majú pomôcť Slovákom dôstojne zvládnuť prevládajúcu krízu. Koronavírus uväznil v domácnostiach nieln študentov, ale aj množstvo zamestnancov či podnikateľov, ktorí však majú pravidelné mesačné výdavky, no obmedzený príjem.

Ako avizoval premiér Igor Matovič, je pripravený siahnuť na 13. dôchodky, nakoľko dôchodcovia údajne musia chápať aktuálnu situáciu. Napriek skutočnosti, že poslanci bez sebareflexie neodsúhlasili zníženie ich platov, sú ochotní siahnuť na peniaze seniorov, vdov či sirôt. “Postavím sa za to, aj keby to malo politické následky. Ľudia nás nevolili, aby sme sa hrali na Mikuláša, ale aby sme boli zodpovední, aj keby sme mali prijať nepopulárne rozhodnutia,” vyhlásil Matovič.

Sociálne opatrenia

V rámci ďalšieho zasadnutia prijala vláda nové sociálne opatrenia, ktoré sa týkajú podnikateľov či zamestnancov. Tie však musí najskôr schváliť prezidentka Zuzana Čaputová.

1. Ošetrovné dostanú rodičia všetkých detí do 11 rokov

2. Ošetrovné dostanú aj rodičia, ktorých detí majú dlhodobé zdravotné problémy. Príspevok bude platiť do dovŕšenia 16. roku dieťaťa a bude vo výške 55% hrubej mzdy rodiča, čo je zhruba 70 percent jeho čistej mzdy.

3.Sociálna poisťovňa bude platiť nemocenské dávky ľudí, ktorí sa ocitli v karanténe. (55% hrubej mzdy)

4. Firma, ktorá kvôli epidémii musela zatvoriť prevádzku, dostane peniaze, ak neprepustí pracovníkov. Zatiaľ nevedia konkrétne, odkiaľ peniaze vezmú, najpravdepodobnejšia možnosť, je čerpanie z eurofondov.

5. Špeciálnu pomoc dostanú aj podnikatelia a SZČO. Príspevok získajú tí, ktorí dokladujú, že nariadením vlády museli zatvoriť prevádzku, alebo kvôli opatreniam prišli o zákazky. Príspevok budú dostávať aj pár mesiacov po skončení mimoriadnej situácie.

Celá tlačová beseda ohľadom predmetných opatrení