Vláda schválila 40 nových nariadení: Študenti cestovať zadarmo NEBUDÚ!

Dátum:

12. marca schválil krízový štáb Slovenskej republiky v súvislosti s koronavírusom prvé preventívne opatrenia, ktoré by mali zamedziť rozširovaniu ochorenia. 24. marca predstavil Igor Matovič počas tlačovej konferencie ďalších 40 nariadení, z ktorých väčšina nadobúda okamžitú platnosť.

Ako uviedol Igor Matovič, nové núdzové opatrenia sa rozširujú na sociálne zariadenia, ktoré poskytujú zdravotnú starostlivosť, pričom sa uzatvárajú aj denné stacionáre. Po celom Slovensku budú vybrané nemocnice, ktoré sa budú špecializovať výhradne na pacientov s COVID-19, kým v iných pre nich budú vyčlenené samostatné budovy.

V nedeľu budú zatvorené všetky predajne potravín, lekárne, obchody so zeleninou, ovocím či mäsom, trafiky, ale i obchody s veterinárnym sortimentom. Vláda v tento deň prerušuje ich prevádzku, aby si zamestnanci oddýchli, no taktiež vykonali rozsiahlejšiu dezinfekciu priestorov. Premiér rovnako oznámil, že v čase od 9. do 12. hodiny zriaďuje nákupné hodiny pre seniorov a nielen prevádzkovateľov, ale aj občanov žiada o rešpektovanie nariadenia.

Pre študentov, ktorí doposiaľ cestovali zadarmo, vláda dočasne ruší dopravu bezplatne, kým budú zatvorené školy. Matovič totiž vyjadril názor, že v rámci preventívnych opatrení sa majú žiaci zdržiavať doma a neohrozovať svoje okolie neuváženými výletmi po krajine. Rovnako dôrazne apeloval aj na dôchodcov, aby z domu vychádzali len v nevyhnutných prípadoch a zdržiavali sa predovšetkým vo svojich príbytkoch.

Ďalšie nariadenia sa týka mobilných operátorov, pričom štátne orgány budú môcť využívať ich údaje o pohybe majiteľov telefónov. Ako však premiér uviedol, lokalizácia SIM kariet má slúžiť výhradne na upozorňovanie občanov, ktorí porušili karanténu. Ako premiér prezridil, mieni zriadiť tzv. drive through testy na koronavírus pred každou nemocnicou, kde sa robia odbery. Občania s príznakmi by tak boli testovaní priamo z auta v počte približne 70 ľudí denne.

Matovič apeluje na občanov, aby nielen v obchodoch, ale vo všetkých verejných priestoroch od seba dodržiavali minimálne dvojmetrový odstup. Do odvolania bol taktiež predĺžený zákaz organizovať spoločenské, kultúrne či športové akcie. Ako dodal hlavný hygienik, v prípade, že občania nebudú dodržiavať prijaté nariadenia, vláda bude musieť pristúpiť k núdzovému stavu a zamedziť možnosť vychádzania.

Od dnešného dňa vláda nariaďuje všetkým občanom povinnosť nosiť rúška všade okrem miesta trvalého bydliska. Od 30. marca bude pri vstupe do všetkých nemocníc, fabrík, obchodov i všetkých miest, kde sa zhromažďujú ľudia, meraná teplota. Vláda taktiež v najbližších hodinách nakúpi 200-tisíc testov na ochorenie COVID-19. Ako tiež Matovič povedal, podľa jeho názoru by mali byť v aktuálnej situácii znížené platy politikom i úradníkom. Všetko však závisí od dohody koalície.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: TK, FB/I.M.

Dora
Zn.: Vždy v centre diania s očami na stopkách! :)

Zdieľať článok

Populárne články

Viac takýchto článkov
Podobné články

Dcéra prezradila príčinu smrti jej slávnej mamy: Zastrelila sa!

Začiatkom mája sme vás informovali o smrti slávnej speváčky,...

Nečakaná STOPKA v televízii: Známa hviezda Markízy nepokračuje!

Známy moderátor televízie Markíza mal podľa zákulisných informácií dostať...

Hrôza na Hornom Zemplíne: Slovenka (64) havarovala, potom ju našli…!

Hrozný incident sa odohral v sobotu v oblasti Horného...

Fico hovorí o veľkej chystanej akcii NAKA: TAKTO ho schladil Hamran!

Robert Fico cez víkend vyhlásil, že Národná kriminálna agentúra...