Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná sa bola podľa sľubovaného plánu na vlastné oči presvedčiť, ako sa zmenia ceny v obchodoch potom, ako SNS zrušilo mimoriadne odvody pre obchodné reťazce. Keď uvidela sumy za tovar, ohlásila radikálny krok.

Ministerka Matečná už pred časom avízovala, že sa pôjde na vlastné oči presvedčiť, aké ceny potravín si nahodia obchodné reťazce v priebehu mesiaca. Prvý nákup urobila koncom marca a druhý o mesiac neskôr potom, ako SNS opäť zrušila mimoriadny odvod pre obchodné reťazce. Zostala však v šoku a uviedla, že obchodníci zvyšujú ceny, no nedelia sa s dodávateľmi či spotrebiteľmi. Ceny párkov sa pritom mali zvýšiť až o 130 %, pivo zdraželo o 96 % a vajcia o 85 %.

V raste cien potravín za rok 2018 obsadilo Slovensko druhé miesto v celej Európskej únii. Zdražovanie pokračovalo aj v tomto roku. Ceny neklesli ani napriek zrušeniu mimoriadneho odvodu pre obchodné reťazce. Dnes na tlačovej konferencii sme upozornili, že na zdražovaní sa najväčšou mierou podieľajú obchodníci, ktorí zneužívajú svoju dominantnú silu na úkor spotrebiteľov a dodávateľov. Pritom toto zdražovanie nepremietajú do dodávateľských cien, kvôli čomu farmári a potravinári ledva prežívajú,” uviedlo ministerstvo na sociálnej sieti.

Obchodníci ale s týmito tvrdeniami rozhodne nesúhlasia. Martin Krajčovič, Predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), uviedol, že do konečných cien v obchodoch sa premietlo zvyšovanie energií, zvyšovanie minimálnej mzdy, rekreačné poukazy, ako aj zvyšovanie príplatkov za prácu v noci, cez sviatky a cez víkend. Upozornil aj na fakt, že ceny išli hore aj u obchodníkov, ktorých sa mimoriadne odvody netýkali: “Členovia SAMO ešte pred vznikom tejto vlády začali iniciatívne realizovať vlastné projekty na podporu slovenských dodávateľov, potravinárov a za posledné sledované obdobie ich počet narástol o 12 %. Členovia SAMO predali v roku 2017 potraviny pochádzajúce zo Slovenska v hodnote 1,5 mld. eur. Za tento aktívny prístup, podporu a spoluprácu nám ešte v júni 2018 ďakovala ministerka pôdohospodárstva, pani Gabriela Matečná,” uvádzajú na svojej stránke modernyobchod.sk.

Slovensko má byť podľa jeho slov v rámci EÚ siedma najlacnejšia krajina s potravinami, no v budúcnosti SAMO nevylučuje, že takýmito praktikami ceny opäť porastú. Matečná uviedla, že Európska komisia chce verejnosti sprístupniť informácie o tvorbe cien a zvýšiť tak ich transparentnosť. Slováci by sa tak mali dočkať prehľadných informácii o tom, koľko na danom produkte (predovšetkým mäso, vajcia, mlieko, ovocie či zelenina) získa farmár, dodávateľ, ako aj obchodník. Týmto krokom by sa malo odhaliť, kto skutočne stojí za zdražovaním potravín.

Zdroj │ Foto: Facebook/Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, modernyobchod.sk