Je tomu práve týždeň, čo sa v diskusnej relácii O 5 minút 12 televízie RTVS stretli zoči voči Róbert Fico a Richard Sulík, ktorí rozhodne nešetrili svojimi diametrálne odlišnými názormi v otázke odchádzania Slovákov do dôchodku. Práve toto stretnutie a verejná debata zarezonovali i Marekom z Nitry, ktorý po odvysielaní relácie vyzýva Richarda Sulíka na medializované stretnutie!

Jednou z najcitlivejších tém Slovenska, ktorá rezoruje celou spoločnosťou, je zaiste nastavenie presného dôchodkového veku zákonom. Ten by mal byť podľa Richarda Sulíka fixne stanovený, pričom zvyšovať by sa mal iba v prípade, že by sa zvyšoval i priemerný vek života. Momentálne je v platnosti právna ústava, ktorá bude podľa prijatej novely odchod navyšovať a zaokrúhľovať na mesiace.

“My si však uvedomujeme, že keby sme tento automat nechali pracovať ďalej, tak už dnešní tridsiatnici, štyridsiatnici by išli do dôchodku vo veku 68, 69 rokov, a to sa nám zdá byť absolútne nespravodlivé. Preto prichádzame s názorom, že ak sa majú robiť zásadné zásahy do dôchodkového zabezpečenia, musí byt na to širšia dohoda,” uviedol Fico s tým, že momentálne navrhujú vek do odchodu na dôchodok približne v 64. roku života, pričom preferuje, aby boli ženy zvýhodňované.

“Fico hovorí, že nechce, aby ľudia umierali pri sústruhu, tak uvedomme si, muži, ktorí zomreli minulý rok, boli v priemere na dôchodku vyše 17 rokov a ženy vyše 26 rokov,” povedal Richard Sulík, pričom dodal: “Teraz neviem, pán Fico, že aký máte plán, zvýšiť to na 30 rokov? Samotný dôchodkový vek nie je najväčší problém našej spoločnosti. Nie je to ani veľký problém, keď muži sú dnes na dôchodku 19 rokov a ženy 26. Tak nehovorte teraz prosím pekne, že idú umierať pri sústruhu,” zopakoval Sulík.

Bývalý premiér na jeho slová zareagoval o čosi citlivejšie voči pracujúcim ľuďom, pričom vyzdvihol skutočnosť, že po celý život pracujú, platia dane a odvody, a preto je ich nárokom dostávať dôchodok.

Práve Sulíkové slová sa však stali tŕňom v oku mnohých Slovákov, za ktorých sa postavil Marek z Nitry. Občan Slovenskej republiky, ako sa nazval, verejne vyzýva predsedu strany SaS k verejnej konfrontácii: “Ako môže niekto takéto slovo vypustiť z úst? Ak sa zamyslíme nad tým, tak dnes 55 a 60 roční majú problém zamestnať sa, majú zdravotné problémy, zrak už tak neslúži a sú zničení a nepodávajú taký výkon, ako vyžaduje zamestnávateľ. Nebudeme si klamať, kto ich zamestná,” začína svoj príspevok na sociálnej sieti Facebook.

“Pán R. Sulík, osobne sa stretneme či v parlamente alebo v Nitre a osobne vám vybavím postaviť sa za sústruh a uvidíme, ako ste sa vyjadril či neumriete a v hocijakej profesii, či za pásom alebo na stavbe tlačiť táčky a zistíte realitu a prestanete tárať hlúposti. Občania SR nesedia na zadku ako vy, ale doslova drú, podaktorí politici ledva obsedia na stoličke a niekto ako vy ide rozprávať o pracujúcich občanoch SR. Položím vám také otázky, na ktoré mi nebudete vedieť odpovedať, ale prvé, čo bude, postavím vás za sústruh a iné profesie, aby ste zistili realitu,” vyzýva predsedu SaS bez okolkov.

Celý príspevok a výzvu si môžete pozrieť TU

Zdroj: Facebook