Ruskú inváziu na Ukrajine odsudzujú západné krajiny vrátane Slovenska. Aj samotní ruskí občania, ktorí sa voči vojne verejne vyhradili na protestoch, boli zatknutí políciou. Pred pár dňami však priamo v ruskej štátnej televízii odzneli ostré slová a kritika invázie.

Hoci Rusko prezentuje inváziu na Ukrajinu ako špeciálnu vojenskú operáciu, západné krajiny ju nazývajú vojnou. Ruskí novinári však majú zákaz používať takéto slová a v prípade jeho porušenia im hrozí niekoľkoročné väzenie. Ruskí občania, ktorí verejne protestovali proti vojne, skončili rovnako v rukách polície. Najväčší štát sveta pritom hrozí západu bojkotom exportu, no ten pripravuje nové sankcie voči Rusku a aktuálne odchádza z krajiny aj najväčšia nemecká banka Deutsche Bank.

O to prekvapivejšie bolo vysielanie v ruskej štátnej televízii Russia 1 pred pár dňami. Talk šou Vladimira Solovyova patrí k štandardným reláciám, pričom Solovyov je propagátor Putina a kritik nezávislosti Ukrajiny. Jeho hostia si však dovolili skritizovať vojnu a verejne požadovali jej ukončenie.

Len ťažko sa mi predstavuje zasiahnutie miest ako je Kyjev,“ uviedol filmár Karen Shakhnazarov, ktorý sa v minulosti podpísal pod podporu anexie Krymu. Je presvedčený, že situácia bude viesť k izolácii Ruska: „Ak sa tento obraz transformuje v absolútnu humanitárnu katastrofu, aj naši blízki spojenci ako Čína a India budú nutení sa od nás vzdialiť,“ pokračoval.

Táto verejná mienka, ktorou sa zapĺňa celý svet, môže pre nás skončiť zle… Ukončenie tejto operácie stabilizuje veci vnútri krajiny,“ dodal. Rovnako Semyon Bagdasarov, člen ruského parlamentu, skritizoval inváziu na Ukrajinu. „Potrebujeme sa naozaj zmeniť na druhý Afganistan a ešte aj horšie?!“ opýtal sa. „Nepotrebujeme to. Už stačilo,“ myslí si.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: dailymail.co.uk │ Foto: YT/Sky News