Ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka nahradil po odchode SaS vo funkcii Rastislav Káčer. Dlhoročný diplomat pritom ešte pred niekoľkými mesiacmi skritizoval Roberta Fica a odhalil jeho minulosť. O to prekvapujúcejšie je pre neho aktuálne správanie sa šéfa Smeru.

Po odchode Ivana Korčoka sa funkcie ministra zahraničných vecí ujal dlhoročný diplomat Rastislav Káčer. Ten ešte pred pár mesiacmi v rozhovore pre Denník N vyzradil niečo z minulosti Smeru a najmä Roberta Fica. Taktiež pred niekoľkými dňami v rozhovore pre Aktuality uviedol, že Fico poškodzuje záujmy Slovenska a nemyslí si, že predčasné voľby sú dobrým riešením.

Káčer zdôraznil, že Fico bol celé roky počas svojej vlády mimoriadne naklonený spolupráci s Amerikou, ktorú dnes ostro kritizuje. “Pred voľbami na jar 2006 som bol veľvyslancom vo Washingtone a on ma oslovil, že chce prísť a že chce konzultácie. Vybavil som mu prijatia na veľmi vysokej úrovni v Bielom dome aj na ministerstve zahraničných vecí,” spomína minister. Fico prezentoval, že “Spojené štáty sú kľúčovým spojencom, NATO je našou prioritou, od ktorej neustúpime”.

Po odchode mu mal Fico povedať, že v prípade, ak sa stane premiérom, želá si, aby on ostal veľvyslancom. Zároveň pripomenul, že Robert Kaliňák bol v prípravnej fáze na členstvo v NATO jedným z jeho najbližších spolupracovníkov. S obidvomi členmi Smeru mal výborné pracovné vzťahy a spolupráca s USA prekvitala. “Kaliňáka spravodajské služby Spojených štátov milovali,” dodal.

Kaliňáka mal za blízkeho priateľa považovať nielen generál Clapper ako riaditeľ pre spravodajstvo, ale aj vtedajší minister vnútornej bezpečnosti Michael Chertoff. “Za Ficových vlád sme mali takú proamerickú politiku, že to ani nemôžem povedať, lebo je to prísne tajné,” zdôrazňuje. Potom prišiel nečakaný obrat: “Niečo sa zlomilo a vnímam, že sa to stalo po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Odvtedy vidíme iného Fica. Prehodil strategickú výhybku, stratil kompas a asi je to istý typ kalkulu a je mi to veľmi ľúto. To, čo dnes u nich vidíme, je absolútne surový politický marketing,” poznamenal Káčer. Na záver vyzdvihol premiéra Hegera, ktorý je v názoroch podľa jeho slov “konzistentný, poctivý a nie je marketér”, a ktorý poslal Ficovi jasný odkaz.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: dennikn.sk │ Foto: FB/Zuzana Čaputová, RTVS