Rusko pokračuje v invázii na Ukrajine už vyše mesiaca. Aktuálne sa snaží poraziť a obsadiť východnú oblasť krajiny, ako aj Mariupoľ, pričom z Ruska majú byť nasadení ďalší vojaci. Výbuchy sa však ozvali i na západe, len 70 kilometrov od hraníc s Poľskom.

Ruská operácia na Ukrajine pokračuje už takmer dva mesiace, pričom prezidentovi Zelenskému a jeho ľudu pomáha množstvo západných krajín. Jednu z intenzívnych pomocných rúk podáva i Slovensko, ktoré okrem darovaného systému S 300 prisľúbilo aj pomoc pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Po zhliadnutí záberov zo zničeného mesta Buča to potvrdila prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Ruské vojská sa podľa viacerých odborníkov snažia obsadiť najmä východnú oblasť, ako aj strategické mesto Mariupoľ. Len pred pár hodinami sa však ozvali výbuchy i v západnom meste Ľvov, ktoré sa nachádza len 70 kilometrov od hraníc s Poľskom. Podľa informácií agentúry AP prišlo v pondelok po raketových útokoch o život najmenej sedem ľudí a ďalších 12 je zranených vrátane dieťaťa. Tri osoby sa nachádzajú v kritickom stave.

Obyvatelia zachytili viaceré výbuchy a hustý sivý dym nad mestom, pri čom bolo počuť sirény. Starosta Ľvova Andrij Sadovyj potvrdil, že počas útokov bolo zničených asi 40 vozidiel a tlaková vlna rozbila okná aj na hoteli, v ktorom boli ubytovaní Ukrajinci evakuovaní z iných napadnutých častí. ,,Nič im nie je sväté,“ dodal starosta, ktorý je presvedčený, že Putin ich chce zničiť ako krajinu. Neostáva im tak iná možnosť, ako bojovať do konca. Konflikt, ktorý na Ukrajine prebieha, nazval konfliktom medzi demokraciou a totalitou.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: apnews.com│ Foto: YT/CBC News