Reforma slovenských nemocníc je na stole už dlhé roky, no pacienti sa lepších podmienok či starostlivosti zatiaľ nedočkali. Za stratifikáciu tvrdo bojovala exministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, ktorá kvôli tomu obetovala aj svoje kreslo. Najnovšie sa do radikálnej zmeny pustil súčasný šéf rezortu zdravotníctva.

Vladimír Lengvarský nedávno predstavil návrh tzv. optimálnej siete nemocníc, pričom má ísť o najväčšiu reformu za posledných 15 rokov. Zámerom má byť kvalita a dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre pacientov i lepšie pracovné podmienky pre zdravotníkov. Taktiež má byť jasne stanovené, na čo má pacient nárok.

Minister zdravotníctva zároveň sľuboval, že sa žiadne nemocnice rušiť nebudú, no čakajú ich zmeny. Poslanec Richard Raši a exšéf uvedeného rezortu však upozornil, že transformácia nemocníc bude znamenať ich zánik. „Táto vláda chce de facto zrušiť 22 regionálnych nemocníc a oficiálne deklaruje, že chce zrušiť 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok, vyhlásil na tlačovej konferencií.

Podľa slov člena strany Smer-SD zanikne 22 nemocníc a 30 pôrodníc vo veľkých okresných mestách. Poskytovaná by bola iba urgentná starostlivosť, jednodňová starostlivosť či stacionáre. Pacienti s vážnejšími diagnózami sa presunú do iných nemocníc vyššieho typu. ,,Budú zanikať oddelenia, ktoré sa teraz v regionálnych nemocniciach nachádzajú-chirurgické, interné, detské, pôrodnícke, neurologické a mnohé ďalšie,“ vysvetli Raši. Je nutné upozorniť, že zoznam nemocníc je zatiaľ neoficiálny, keďže rezort zdravotníctva ho oficiálnou cestou nezverejnil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: FB/Richard Raši  |  Foto: FB/Richard Raši, MZ SR