Na Slovensku pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v roku 2024 potvrdil oficiálne svoju kandidatúru bývalý minister Ivan Korčok. Prezidentské voľby by sa však budúci rok mali konať aj vo vojnou zmietanej Ukrajine. Svoj post chce opäť obhájiť Volodymyr Zelenskyj.

Ukrajinský prezident v rozhovore pre portugalský verejnoprávny televízny kanál RTP uviedol, že má v pláne kandidovať na prezidenta aj v roku 2024, hoci pôvodne mienil zotrvať na svojom poste len počas jedného obdobia. Jeho zámer však zmenila práve vojna. “Ak bude vojna v roku 2024 stále pokračovať a ak sa budú konať voľby, nikdy v živote neopustím svoju krajinu. Pretože som garantom ústavy a za každých okolností ju budem chrániť,“ nechal sa počuť. Ako však zverejnila agentúra Reuters, prezident si je vedomý faktu, že voľby budú vyžadovať viaceré zmeny.

Jednou z prvých by bola úprava zákona, keďže uskutočnenie volieb počas vojnového stavu je mimoriadne náročné. Spojenci našich východných susedov by si však podľa všetkého realizáciu volieb želali aj za daných okolností. K rovnakému názoru sa priklonil i americký republikánsky senátor Lindsey Graham. Po jeho podpore Zelenskyj uviedol, že okrem zákonnej podpory bude nevyhnutná aj tá finančná, keďže cena volieb by len počas mierového stavu bola vyčíslená na sumu 135-miliónov dolárov. Vo vojnovom stave bude čiastka ešte vyššia.

Zelenskyj rovnako upozornil na potrebu vyriešenia bezpečnostného problému, aby mohli voliť i utečenci, a aby boli všetci počas hlasovania ochránení. “Voľby by sa mali konať na našom území, aby mohli voliť vojaci, na frontovej línii, preto potrebujeme pozorovateľov z celého sveta. Chcem, aby všetko bolo v súlade so zákonom, transparentné a demokratické, ako to bolo vo voľbách, keď som sa stal prezidentom,” dodal. Podľa prvých prieskumov by Zelenskyj nemal problém s opätovným víťazstvom vo voľbách a svoj post by obhájil.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: reuters.com, televízia RTP | Foto: YT/Denník N