Svetové ekonomické fórum každoročne hodnotí index korupcie, ktorý je súčasťou správy o globálnej konkurencieschopnosti. Slovensko sa umiestnilo na úbohom mieste, keď sa zaradilo do zoznamu ako druhá najskorumpovanejšia krajina v Európe.

[sociallocker]Prieskumu sa zúčastnilo 15 tisíc ekonomických manažérov zo 141 ekonomík. Potrebné údaje sa zhromažďovali od februára do júna a bohužiaľ, Slovensko dosiahlo výsledky, s ktorými sa nemôže chváliť. Prieskum bol zameraný na otázky týkajúce sa zneužívania verejných prostriedkov, dôvery verejnosti v politike či nepravidelné platby a úplatky.

Na základe prieskumu bol vytvorený zoznam krajín podľa miery korupcie. Mexiko má najnižšie skóre, čím sa stáva najskorumpovanejšou krajinou hlavne kvôli organizovanému zločinu v krajine. No Slovensko vedie hneď za Mexikom. Prelomovým faktorom bola kauza Gorila, ktorá otriasla celou krajinou a upozornila na politikov a ich prijímanie úplatkov. Ďalšími krajinami boli Taliansko, Maďarsko, Grécko a Česká republika.

Správa ekonomického fóra potvrdila, že korupcia, daňové sadzby a neefektívna vládna byrokracia sú tri najproblematickejšie faktory v korupčnom prostredí na Slovensku.

Zdroj: Spectator.com | Foto: pixabay.com
[/sociallocker]