Od januára 2019 si pacienti u lekára opäť priplatia. Z vrecka tak môžu vytiahnuť pokojne aj 30 eur za jedno vyšetrenie, pričom celú situáciu kritizuje poslankyňa z SaS Cigániková. Nedávno pritom vláda ohlásila aj zdražovanie cien energii, kde si priplatíme nasledovné sumy

Od januára 2019 čaká na pacientov, ktorí si odvádzajú poplatok do zdravotnej poisťovne, nepríjemná novinka. Hoci Smer v minulosti avízoval, že tento poplatok schválený nebude, zdá sa, že momentálne je realita iná. Ak sa totiž bude chcieť pacient od nového roka objednať na konkrétny čas mimo ordinačných hodín, bude si lekár za toto vyšetrenie účtovať poplatok.

Poslankyňa Cigániková (SaS) a Jurzyca sa voči tomuto kroku ministerstva zdravotníctva ohradili so slovami, že takýto poplatok by mal byť maximálne 10 eur a pacient by nemal mať možnosť rýchleho objednania len za peniaze. Ministerstvo ale reaguje so slovami, že pacienti majú tak ako doteraz možnosť návštevy lekára počas ordinačných hodín, čo bude aj naďalej bez poplatku.

Za poplatok, ktorý bude maximálne 30 eur, bude mať pacient stanovený termín vyšetrenia mimo ordinačných hodín a starostlivosť mu musí byť poskytnutá najneskôr do 20 dní od objednania. Výška sumy bude pritom závisieť od druhu vyšetrenia a štandardne sa môže pohybovať v sume okolo 7 – 10 eur, pričom 30 je strop, ktorý sa nesmie prekročiť.

Táto služba sa ale netýka pohotovostí ani zubných ambulancií a u lekára nesmie byť touto službou presiahnutých 30 % celkového počtu ordinačných hodín: „Chceme dať možnosť ekonomicky aktívnym ľuďom, a zároveň nedopustíme, aby akýmkoľvek spôsobom bola znižovaná dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí nemajú záujem si priplácať za jej poskytovanie,“ vysvetľuje na záver Kalavská.

Zdroj: Facebook | Foto: YouTube