Posledné rokovanie v parlamentu bolo poriadne napäté, keďže sa rozhodovalo o budúcnosti mnohých podnikateľov, ktorí sa už teraz boria s vážnymi finančnými problémami. Poslanci napokon schválili zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty.

V Národnej rade sa rokovalo o znížení sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) z 20 na 10 %. Strana SaS dlhodobo požadavala, aby sa pre gastrosektor znížila daň po dobu celého roka. Napokon poslanci odhlasovali zníženie na polovičnú daň pre reštaurácie, stravovacie služby, športoviská, vleky i lanovky.

K zníženiu DPH dôjde v prvom štvrťroku, konkrétne od januára do marca. Igor Matovič vyhlásil, že schválenie novely je gestom dobrej vôle voči gastrosektoru, ktorý nepriznáva skoro dve tretiny príjmov. Minister financií je totiž presvedčený, že majitelia reštaurácií priznávajú len približne 35 % tržieb.

Iniciatíva s názvom ,,Zachráňme gastro“ považuje zníženie DPH za dobrú vec, no podnikatelia žiadali trvanie aspoň rok, aby sa mohli pozviechať z pandémie koronavírusu a inflácie. Taktiež upozornili, že vo väčšine krajín EÚ je znížená daň už dlhé roky. Podľa iniciatívy sa slová šéfa rezortu financií o nepriznaní príjmov nezakladajú na pravde.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Denník N | Foto: FB/NR SR, Igor Matovic