Pandémia koronavírusu a následné zdražovanie dostalo tisícky rodín do katastrofálnych finančných problémov. Strata zamestnania či bankrot boli iba začiatkom ťažkých časov, ktoré zažívajú Slováci. O to viac je šokujúce, že poslancom sa zdvihli platy bez akejkoľvek práce navyše.

Posledné dva roky sa učitelia snažia apelovať na vládu, aby sa im zdvihli platy aspoň o 10 %. Zdravotníci sú po pandemickom období vyčerpaní a mnohí z nich dostali za nadčasy smiešnu almužnu. Dôchodcovia nezvládajú pokryť náklady na život kvôli zdražovaniu a tisícky rodín netušia, ako sa postarajú o svoje deti.

Ani jeden z problémov sa však osobne netýka poslancov, ktorým sa výška mzdy každoročne vypočítava nanovo. Poslanci tak v roku 2022 mesačne zarobia vyše 5-tisíc eur. Základný plat na ten rok je totiž určený na 3 270 eur. V porovnaní s minulým rokom tak mzda zákonodarcov narástla o 210 eur.

Nemôžeme zabudnúť ani na paušálne náhrady. V prípade, ak poslanec pochádza z Bratislavského kraja, mesačne dostane 2 180 eur (nárast o 140 eur) a poslanec z iného kraja si prilepší o 2 544 eur (nárast o 164 eur). K platu politika sa pripočítavajú aj funkčné príplatky, ak sú vo vedení parlamentu alebo členmi výborov. Predseda parlamentu dostane navyše takmer 500 eur a podpredsedovia NR SR získajú 332 eur. Šéf výboru môže rátať s bonusom 165,97 eur a podpredsedovia výborov dostanú 83 eur.

Politológ Jozef Lenč upozorňuje, že mzda poslancov závisí od rastu priemernej mzdy. K zvýšeniu výplat tak došlo bez ich pričinenia. ,,Druhá vec je, samozrejme, tá, či je to rozumné a empatické smerom k voličom. Myslím si, že skôr nie, ale to si budú musieť oni vyrozprávať so svojimi voličmi,“ uviedol odborník pre týždenník PLUS 7 DNÍ.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<

Zdroj: plus7dni.pluska.sk  |  Foto: FB/NR SR, Pixabay