August 2018. Radová švédska tínedžerka Greta Thunberg sa rozhodla namiesto sedenia v školskej lavici nakráčať pred parlament, aby v osamelom proteste vyjadrila svoj názor na pasivitu politikov v postoji ku klimatickým zmenám. O rok nato urobila niečo podobné, tentokrát ale v New Yorku. S tým rozdielom, že už nebola sama. Stál za ňou celý svet.

Za rok sa toho môže vo svete, ako aj v živote jediného človeka, veľmi veľa zmeniť. Pre Gretu znamenalo vyjadrenie vlastného názoru pred švédskym parlamentom prelom, vďaka ktorému sa dostala do povedomia všetkých. Dnes je z nej pojem.

Na klimatický summit OSN sa namiesto lietadlom rozhodla cestovať dva týždne plachetnicou. Niektorí jej za to tlieskali, iní, okrem iného aj uznávaní moreplavci, jej odkázali, že keby to urobí každý, planéta je čoskoro zdevastovaná. Masová výroba veľkého množstva lodí by totiž znamenala ekologickú katastrofu.

“Ako sa opovažujete?!”

Vystupuje pred najvyššími politickými činiteľmi sveta a ako naježená mačka na nich prská, že sa správajú ako rozmaznané decká, ktoré vedia len sedieť a čakať na lepšie časy. „Vašimi prázdnymi slovami ste mi vzali moje sny a moje detstvo. A to som stále jedna z tých šťastnejších. Ľudia trpia. Umierajú. Celé ekosystémy sa rozpadávajú. Stojíme na počiatku masového vymierania, zatiaľ čo vy celý čas trepete len o peniazoch a rozprávkach o nekonečnom ekonomickom raste. Ako sa opovažujete?!“ kričala pred niekoľkými dňami so slzami v očiach na klimatickom summite OSN. Polovica divákov sa postavila na jej stranu. Tá druhá ju vysmiala.

Nepresvedčila ani amerického prezidenta

„Zničené detstvo? To hovorí dcéra uznávanej opernej speváčky a popredného producenta a herca, ktorá vyrastala v jednej z najvyspelejších krajín sveta?“ znie jeden z mnohých komentárov ľudí, ktorých Greta nepresvedčila. Patrí medzi nich aj americký prezident Donald Trump. „Vyzerá ako veľmi šťastné dievčatko, ktoré sa teší na svetlú a krásnu budúcnosť. Je to také milé!“ vyjadril sa na svojom obľúbenom komunikačnom prostriedku – sociálnej sieti Twitter.

Inšpirovala masy. Skeptici ju preto nazývajú “kňažnou nového kultu”.

Dokáže rozprávať len “bez servítky”

Niektorým ľuďom zas vôbec neprekáža Gretin pôvod, nemienia si však nechať rozkazovať od „narušenej autistickej dievčiny“. Najnovšie si ju vo svojom stĺpčeku v novinách Herald Sun podal uznávaný komentátor Andrew Bolt: „Trpí všetkými možnými mentálnymi poruchami. Spomína sa depresia, úzkosť, selektívny mutizmus. Autizmus. Asperger. To všetko sú choroby, o ktorých Thunbergová verí, že jej pomáhajú vidieť veci jasnejšie. Ja si ale myslím, že vďaka nim nevidí svet lepšie, ale skôr v nebezpečných čierno-bielych farbách.“ Samotná Greta, ktorá svoje diagnózy v jednom rozhovore označila za „nadprirodzené schopnosti“, sa nehanbí o duševnom zdraví hovoriť otvorene. To, že jej nedovoľujú potláčať emócie a hovoriť „so servítkou pred ústami“, jej vo svete naklonenom diplomacii a úsmevom dáva určitú výhodu. Dnešná doba už totiž podľa nej vyžaduje omnoho ráznejšie opatrenia, než slová obalené v cukre.

Plamenné prejavy plné výčitiek sú jej poznávacou značkou. Mnohým ale práve vďaka nim Greta veľmi “nevonia”.

Dôležité je, že vyvoláva diskusie – ako, na tom už nezáleží

Dokonalá angličtina, vystúpenia, za ktoré by si podľa mnohých „zaslúžila Oscara“, možnosť plaviť sa cez Atlantik plachetnicou namiesto „špinavého“ lietania… Kým sa niektorí ešte ani nespamätali zo šoku, že sa niekto ako Greta odkiaľsi proste zjavil, ona už ukazuje možnosti, k akým sa bežný smrteľník nemá šancu ani len priblížiť. Skeptici sa preto stále dokola pýtajú jednu a tú istú otázku – kto za ňou stojí?

Niektorí ju milujú, ďalší zas nenávidia. Isté je len jedno – keď otvorí ústa, počúvajú všetci.

Isté je, že Greta nepracuje sama. Naše vedomosti o nej sú len obmedzené, no sama tvrdí, že nestojí o žiadnu popularitu. Jediné, na čom jej záleží, je životné prostredie. A „hejteri“, ako ich sama nazvala, sarkasticky prikyvujú a čakajú, kedy dostane Nobelovu cenu za mier, čo jej medzi nimi na obľúbenosti určite nepridá. „Hejteri sú zasa aktívni a ako vždy riešia mňa, môj výzor, oblečenie, správanie, odlišnosť… Vyťahujú tie najnepredstaviteľnejšie klamstvá a konšpiračné teórie. Zdá sa, že sú schopní prekročiť každú možnú hranicu, len aby odvrátili pozornosť a nemuseli sa zaoberať klimatickou a ekologickou krízou,“ vyjadrila sa Greta na sociálnej sieti Twitter.

Forma prejavu zapálenej švédskej aktivistky, zdá sa, skutočne nadobro prevýšila jeho obsah. Je pravda, že ľudia skôr diskutujú o tom, AKO niečo povedala, než ČO povedala. Napriek tomu stále platí, že aj zlá reklama je reklama. A kým svojou osobnosťou aspoň trochu upozorňuje na klimatické a ekologické problémy, spĺňa úlohu, ktorú si sama vo svojom boji stanovila.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: Mamamia.com.au, Twitter, Slovakwoman.sk, Webnoviny.sk | Foto: Instagram/gretathunberg