Na Slovensku sa situácia so zdravotníctvom neustále zhoršuje. Okrem škandálov pri operáciách či ošetrení pacientov je stále pálčivejšou aj otázka financovania nemocníc, rekonštrukcia starých budov či zlé vzťahy s poisťovňami. Najnovšie sa vzbúrilo 70 nemocníc a pacientom tak hrozí, že si od júla budú platiť aj za bežné vyšetrenie. 

Situácia ohľadom zdravotníctva na Slovensku sa dá označiť akýmkoľvek prívlastkom, len nie uspokojivá. Pribúdajú sťažnosti pacientov, no aj personálu, nemocnice potrebujú renovácie a viac financií na modernizáciu či adekvátne platy odborníkov. Pálčivou sa stala aj otázka ich vzťahov s poisťovňami.

Až 70 slovenských nemocníc sa najnovšie búri po sociálnych balíčkoch vládnej koalície. Zvýšením príplatkov za víkendy a nočné, ako aj rekreačnými poukazmi majú zamestnanci nemocníc nárok na vyššie mzdy. Peniaze na takéto opatrenia sa však hľadajú len ťažko a združenie nemocníc (ANS) sa pohádalo najmä so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP).

Nemocnice hrozia, že od 1. júla nepodpíšu s VšZP navrhované zmluvy, na čo môže doplatiť pacient. Od júla by sa totiž mohlo stať, že si poistenci tejto poisťovne zaplatia aj za bežné vyšetrenia. VšZP sa voči tomu ohradila so slovami, že na sociálne balíčky pridá nemocniciam 40 miliónov eur a konflikt označila podľa slov Plusky za nedorozumenie. Sľúbili, že pre pacientov sa v ordináciách nič nezmení. Pred pár hodinami sa však jednému pacientovi podarilo odfotiť veľmi znepokojivý oznam na dverách jednej z nemocníc.

Pacientov VšZP v tejto ordinácii nevyšetria do konca mesiaca (ako dlho oznam visel na dverách, nie je zverejnené)

Zdroj: pluska.sk │ Foto: Facebok/Nekŕmte nás odpadom, Pixabay