Po rôznych špekuláciách verejnosti, no aj pochybnostiach opozície sa ministerstvo spravodlivosti rozhodlo pre rázny krok. Okrem zriadenia špeciálnej komisie na prekontrolovanie prípadu sa ministerstvo podujalo zverejniť dôležité dokumenty o väzbe a samovražde Milana Lučanského.

Dokopy sa na oficiálnej stránke objavilo desať dokumentov >>> TU <<<, ktorých obsah odpovedá na všetky najčastejšie pochybnosti a otázky. Polícia pritom už v pondelok odhalila hoax o posmrtných fotkách Lučanského, keďže išlo o zábery dôchodcu napadnutého v Prievidzi v októbri minulého roka. Verejnosť tiež spochybňovala, ako sa mohol generál obesiť na mikine a skončiť v ležatej polohe, či prečo nezverejnia kamerové záznamy.

Lučanský sa mal obesiť o kovovú konštrukciu na poschodovej posteli hlavou otočenou tak, aby ju nebolo vidieť z kontrolného okienka na dverách: „Otvorili sme celové dvere, vstúpili sme do cely a zistili sme, že menovaný leží na bruchu s hlavou tesne nad čelom postele, okolo krku mal jedenkrát otočenú ústavnú teplákovú bundu, ktorá bola uviazaná o hornú konštrukciu poschodovej postele,“ uvádza v zázname podpráporčík zo ZVJS. Kamery sa pritom na cele nenachádzali, no z tých umiestnených na chodbe ministerstvo vylúčilo, že by v prvom aj druhom prípade ktokoľvek bol na cele v čase incidentov.

Ministerstvo aj lekári opätovne vylúčili cudzie zavinenie v prípade poranenia z 9. decembra, ako aj pokusu o samovraždu z 29. decembra so slovami, že na oku by v takom prípade boli prítomné i poranenia očnice či fraktúry okolitých kostí. Následne zverejnili štatistiku, že v roku 2020 sa vo väzbe pokúsilo o samovraždu 41 odsúdených či obvinených, pričom 3 pokusy boli aj dokonané a zdôraznili, že naplánovanej samovražde sa dá len ťažko zabrániť. Napokon vyvrátili aj tvrdenia Martiny Lučanskej o tom, že svojho muža nemohla odkryť či o doručení balíkov. Vdova podľa slov ZVJS sedela v nemocnici pri jeho lôžku, hladkala ho po ruke, pričom o odkrytie vôbec nežiadala, ani sa o to nepokúšala. Prešovská väznica zároveň eviduje 4 zásielky od pani Lučanskej, ktoré však boli doručené až 31.12.2020, teda po smrti, a ktoré jej budú vrátené.

Milan Lučanský zomrel 30. 12. po tom, ako sa pokúsil o samovraždu v prešovskej cele. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková vylúčila rovnako cudzie zavinenie, ako aj akékoľvek pochybenie personálu ZVJS, pričom priblížila hrozivé detaily samovraždy. Krátko po tragédií prehovorila aj jeho bývalá kolegyňa Eva Mišíková, no trpké slová o poslednom dni s Lučanským vyriekla aj jeho manželka. Na verejnosť unikla i údajná lekárska správa exprezidenta polície, hoci tieto slová ministerstvo dementovalo a najnovšie boli zverejnené aj časti z úradných záznamov väznice. O tom, čo sa skutočne stalo, prehovorili aj väzenskí bachari. K tomu, prečo sa Milan Lučanský takto mohol rozhodnúť, sa vyjadril aj skúsený exvyšetrovateľ Jozef Šátek.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: justice.gov.sk │ Foto: YouTube/HNtelevízia, SME, Facebook/Milan Lučanský