V parlamente sa v stredu hlasovalo o pripravovanom zákone, ktorý má znížiť dôchodky a benefity konkrétnej skupine Slovákov. V hlasovaní bolo „za“ 79 poslancov, a tak zákon týkajúci sa komunizmu nadobudne účinnosť od 5. augusta 2021. 

Parlament dnes hlasoval o návrhu zákona, ktorý bude odoberať nezaslúžené benefity predstaviteľom komunistického režimu. Bude sa tak týkať len tých Slovákov, ktorí sa v minulom komunistickom režime podieľali na výkone a riadení politicky motivovanej represie. Pôjde o osoby, ktoré pracovali v organizáciách s cieľom udržať totalitný režim pri moci.

Navrhovatelia zákon zdôvodňujú tým, že chcú spravodlivosť: „Účelom tohto zákona nie je žiaden akt pomsty voči dotknutým osobám, ale je ním nastolenie základnej spoločenskej spravodlivosti. Dôchodkové zabezpečenie bývalých vrcholových predstaviteľov komunistickej moci a ich aparátu v bezpečnostných zložkách je totiž aj v súčasnosti vysoko nadpriemerné, zatiaľ čo dôchodkové zabezpečenie osôb, ktorých komunistická moc a jej bezpečnostné zložky prenasledovali a obmedzovali na ich právach a slobodách, je typicky podpriemerné, až veľmi nízke,“ uvádzajú.

Zákon sa dostane do platnosti už 5. augusta 2021 a za jeho presadenie hlasovalo 79 poslancov z koalície. Proti boli predstavitelia strany Smer, ĽSNS a aj mnohí nezaradení poslanci, pričom išlo o odídencov od Kotlebu či Matúša Šutaja Eštoka z mimoparlamentnej strany Hlas.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Facebook! Nájdete ho >>>TU<<<

Zdroj: nrsr.sk │ Foto: FB/Eduard Heger – predseda vlády SR