Po tom, ako Igor Matovič ohlásil plošné testovanie Slovenska, sa rozpútala lavína kritiky zo strany obyvateľov, no mnoho otázok majú aj odborníci. Najnovšie sa k testom vyjadrila i strana Hlas, pričom kritikou a pochybnosťami nešetril Pellegrini, Raši ani Saková.

Igor Matovič ohlásil v sobotu plošné testovanie obyvateľstva, ktoré sa stretlo aj s negatívnymi ohlasmi obyvateľov. Okrem toho majú množstvo otáznikov i odborníci, ktorí poukazujú na nutnosť ďalšieho pretestovania, ako aj nepresné výsledky testov, ktoré môžu vyrobiť až 80-tisíc falošne pozitívnych. Do testov sa obula následne strana Hlas, ktorá má množstvo pochybností. Na sociálnej sieti sa pritom vyjadril Richard Raši ako bývalý lekár.

Máte dôkazy či len experimentujete, pán premiér? Premiér Matovič včera predstavil svoj utajený plán, originálny recept na koronakrízu – plošné testovanie Slovenska na koronavírus. Predstavil ho a … Nič. Nenasledovala žiadna analýza, žiadny rozbor, žiadny vedecký dôkaz, či aspoň hypotéza, že to je ten správny krok na zvládnutie pandémie, ktorá mu prerastá cez hlavu,“ napísal. Zdôraznil, že celoštátne testovanie sa doposiaľ nerobilo nikde na svete a pochybuje aj o bezpečnosti ľudí počas plánovanej akcie. „Pri plošnom testovaní prirodzene dôjde k zvýšeniu mobility, a teda aj zvýšeniu rizika nákazy. Nebude to namiesto potlačenia pandémie práve naopak – suprešíriteľská udalosť pandémie? Ako tomu dokážeme zabrániť? Kto bude testovať? Kto bude robiť výtery? Odkiaľ zoberieme toľko personálu? Budú výsledky dostatočne spoľahlivé?“ pýta sa.

Dodáva, že môže ísť o veľmi drahý experiment a žiada od premiéra podklady a dôkazy. Rovnaké vysvetlenie požaduje aj Peter Pellegrini: „Ohlásené plošné testovanie ľudí na koronavírus je zatiaľ viac politickou ako zdravotníckou akciou. Vnímam, že odborníci sa k nej vyjadrujú viac než zdržanlivo a že ostalo množstvo nezodpovedaných otázok ohľadom bezpečnosti ľudí, ktorí majú prísť na testy,“ uviedol. Aj Denisa Saková neskrýva pochybnosti: „Nechcem nápad s celoplošným testovaním hneď zavrhnúť len preto, že to bol nápad Igora Matoviča. Počkám si najskôr na názory odborníkov, ktoré sú zatiaľ neurčité, pretože máme málo odpovedí a veľa otázok. Chcem veriť, že to nie je ďalší marketingový ťah pána premiéra, ktorý bude stáť na záveroch: pokus – omyl,“ dodáva. V tejto súvislosti už navrhla prezidentka Zuzana Čaputová zvolanie Bezpečnostnej rady štátu, ktorá prebehne v utorok 20. októbra.

Pre horúce novinky SLEDUJTE náš Instagram HITKY_SK plný pikošiek! Nájdete ho >>>TU<<<

Matovičov plán testovania vyvolal otázniky u predstaviteľov Hlasu-SD

Zdroj: Facebook/Richard Raši, Denisa Saková, Peter Pellegrini │ Foto: RTVS, Televízia Markíza, Facebook/Igor Matovič